مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از تعلل شرکت های خارجی برای فروش قطعات هواپیما به ایران گلایه کرد.
به گزارش تین نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، علیرضا جهانگیریان اظهارداشت: در حالی که تقریبا سه ماه از توافقنامه ژنو می گذرد وزارت خزانه داری آمریکا سرانجام مجوز صادرات قطعات هواپیما به ایران را تنها برای شرکت های بوئنیگ و جنرال الکتریک صادر کرد اما تاکنون اجرای کامل این بند توافقنامه، محقق نشده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به صدور مجوز وزارت خزانه داری آمریکا برای صدور قطعات هواپیما از شرکت*های بوئنیگ و جنرال الکتریک به ایران، گفت: از مدتها پیش ارتباط میان شرکت*های ایران با این شرکت*ها برای واردات قطعه انجام گرفته بود اما متاسفانه تاکنون نتیجه ای حاصل نشده بود.

وی افزود: پیرو صدور مجوز از سوی وزارت خزانه داری امریکا برای شرکت های بوئینگ و جنرال الکتریک درباره صدور قطعات و انجام تعمیرات هواپیماهای ایرانی ذکر این نکته ضروری است که براساس مفاد ماده 44 کنوانسیون شیکاگو دولت امریکا موظف به تامین ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی بوده و با جلوگیری از دسترسی ایران به این سرویس های فنی به تعهدات بین المللی خود عمل نکرده است.

جهانگیریان تصریح کرد: در ماده44 کنوانسیون شیکاگو بر تامین بی خطری پرواز در امور هوانوردی تاکید شده است . همچنین ماده 4 این کنوانسیون اعلام می دارد کشورهای عضو نباید مقاصدی را که با این کنوانسیون منافات دارد ، علیه هواپیمایی کشوری بکار ببرند؛ بنابراین استفاده دولت امریکا و دولتهای غربی از حربه تحریم در صنعت هواپیمایی به عنوان ابزار سیاست خارجی در تعارض کامل با این ماده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: ضمنا مجوز صادره از سوی وزارت خزانه داری امریکا تعداد کمی از هواپیماهای فعال ایران را در بر می گیرد و این امر بیانگر تعلل شرکت های امریکایی بر خلاف توافق های ژنو به رغم صداقت کشور ایران است.