مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .
هلیکوپتر نظامی آپاچی (AH-64)
مشخصات هلیکوپتر نظامی: آپاچی / Apache AH-64
نوع هلیکوپتر: هلیکوپتر تهاجمی
کشورسازنده: ایالات متحده آمریکا
شرکت سازنده: شرکت بالگرد سازی هیوز، شرکت مک دانل داگلاس و بخش سامانه های دفاعی پیچیده بوئینگ
تاریخ نخستین پرواز: 30 سپتامبر 1975
تاریخ رونمایی: -
وضعیت کنونی: فعال، در حال تولید
بکار گیرنده ها: ارتش ایالات متحده آمریکا
آغاز ساخت: 1984 تا کنون
تعداد ساخته شده: 1084 فروند تا سال 2000
قیمت هر فروند: 18 میلیون دلار آمریکا در سال 1996
ای*اچ-۶۴ آپاچی (به انگلیسی: AH-64 Apache) محصول بوئینگ یک بالگرد تهاجمی چهار پره و دو موتوره با ارابه فرود چرخ زیر دم و یک کابین برای دو خدمه*است. آپاچی بعنوان مدل ۷۷ توسط شرکت بالگردسازی هیوز و در قالب برنامه بالگردهای تهاجمی پیشرفته ارتش ایالات متحده آمریکا و جهت جایگزینی ای*اچ-۱ کبرا (به انگلیسی: AH-1 Cobra) طراحی شد. آپاچی که نخستین بار در تاریخ ۳۰ سپتامبر ۱۹۷۵ به پرواز درآمد دارای یک حسگر نصب شده در دماغه بالگرد است که نقش جستجو برای یافتن اهداف و سیستم*های دید در شب را ایفا می*کند. تسلیحات آپاچی شامل یک توپ ۳۰ میلی*متری (۱٫۲ اینچی) ام*۲۰۳ که بین دو چرخ فرود اصلی در زیر بدنه جلویی بالگرد نصب شده*است و همچنین معمولا ترکیبی از موشک*های ای*جی*ام-۱۱۴ هلفایر و غلاف راکت*های هیدرا ۷۰ که روی ۴ غلاف تسلیحات روی بال*های بالگرد نصب می*شوند می*باشد. ای*اچ-۶۴ دارای چندین سیستم پروازی پشتیبان برای بالا بردن احتمال دوام در نبرد می*باشد و افزایش احتمال زنده ماندن خدمه در سقوط اولویت بالایی دارد.
ارتش آمریکا در سال ۱۹۷۶، ای*اچ-۶۴ را به بل وای*ای*اچ-۶۳ ترجیح داد و با قرارداد پیش*تولید دو بالگرد دیگر به شرکت هیوز پاداش داد. در سال ۱۹۸۲، ارتش مجوز تولید آپاچی را صادر کرد. شرکت مک*دانل داگلاس پس از خرید شرکت هیوز از شرکت سوما در سال ۱۹۸۴ تولید این بالگرد را ادامه داد. اولین بالگرد آی*اچ-۶۴دی آپاچی لانگ*بو (نمونه تقویت شده آپاچی اصلی) در ماه مارس ۱۹۹۷ به ارتش آمریکا تحویل داده شد. تولید این بالگرد توسط بخش دفاعی،* فضایی و امنیتی بوئینگ ادامه یافته است. تاکنون بیش از ۱۰۰۰ فروند ای*اچ-۶۴ تولید شده است.
ارتش ایالات متحده کاربر اصلی ای*اچ-۶۴ است. این بالگرد در حالی*که تبدیل به بالگرد تهاجمی اصلی چندین کشور مانند یونان، ژاپن، اسرائیل، هلند و سنگاپور شده است، تولید تحت مجوز آن به*عنوان آگوستاوستلند آپاچی در بریتانیا هم انجام می*شود. ای*اچ-۶۴های آمریکایی در مناقشاتی در پاناما، خلیج فارس، کوزوو، افغانستان و عراق شرکت داشته*اند. اسرائیل هم از آپاچی*های خود در مناقشات لبنان و نوار غزه استفاده وسیعی کرده است.

مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .

بالگرد تهاجمی پیشرفته:
در پی لغو تولید ای*اچ-۵۶ شِیِن در سال ۱۹۷۲ به* دلیل وجود پروژه*های نیروی هوایی ایالات متحده و تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا مانند ای-۱۰ تاندربولت ۲ و هاریر، ارتش ایالات متحده در پی یک هواگرد جهت ایفای نقش تهاجمی ضدزره بود که تحت فرماندهی خودش باشد (توافق*نامه کی وست در سال ۱۹۴۸ ارتش را از در اختیار داشتن هواپیما منع کرده بود) و بدین دلیل بود که ساخت چنین بالگردی از سویارتش آمریکا مورد پیگیری قرار گرفت.

مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .
مشخصات فنی:
نوع: بالگرد جنگنده
کارخانه*های سازنده: بالگرد سازی هیوز- مک دانل داگلاس(صنایع دفاعی بوئینگ)
پرواز اولیه: ۳۰سپتامبر۱۹۷۵
وضعیت فعلی: سرویس دهی فعال
کاربران: ارتش ایالات متحده - نیروی هوایی اسرائیل-نیروی هوایی هلند-نیروی دفاعی ژاپن
تاریخ تحویل: ۱۹۸۴
تعداد ساخته شده: ۱۰۴۸ از ۲۰۰۰ مورد سفارش شده
قیمت: ۱۸میلیون دلار آمریکا


مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .