سلام میهمان گرامی برای استفاده از کلیه امکانات انجمن لطفا ثبت نام کنید جهت عضویت در انجمن اینجا کلیک کنید بعد از عضویت شما تمامی امکانات انجمن که در اختیار کاربران می باشد در اختیار شما قرار خواهد گرفت.همچنین اگر قبلا ثبت نام کردید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
خاطره ای از سرهنگ خلبان خلیلی
انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی انتخاب رنگ تیره انتخاب رنگ زرد انتخاب رنگ بنفش
خوراک آر اس اس توییتر فیس بوک
آیا میدانید :
هواشناسی
آپلود سنتر
تعرفه تبلیغات
مترجم انلاین
لینکستان

از شما دوستان و علاقمندان به صنعت هوانوردی دعوت میشود در مطالب و نظرات انجمن شرکت کنید تابتوانیم سایتی اموزشی و پربار را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .
https://telegram.me/pilotairline
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: خاطره ای از سرهنگ خلبان خلیلی

1. Top | #1

http://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gif

بلند اسمان جایگاه من است
    عنوان کاربر
    سرپرست سایت
    شماره عضویت
    1
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر ها
    7
    تشکر شده 7 بار در 5 ارسال.
    حالت من : Khoshhal
    نوشته های وبلاگ
    2

رتبه نمایشگاه

میراژه های سوخته

گردان آموزشی - رزمی اف - 14 را در اوایل سال 1366 تمام کرده و جزء نفرات اول فارغ التحصیلی این هواپیما بودم.هنوز مدتی از پایان آموزشی ما نگذشته بود که در لیست ماموریت های جنگی منظور شدم و مانند سایر پرسنل پروازی ، پاسداری از فضای این مرز و بوم را شروع نمودم.دهه مبارک فجر فرا رسید و روز 19 بهمن ، سالگرد روز پرشکوه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نزدیک می شد و به رسم هر سال تعداد برگزیده ای از پرسنل نیروی هوایی به دیدار مراد خود حضرت امام خمینی (ره) شرفیاب می شدند.این بار قرعه بخت به نام من اصابت کرده بود تا به حضور مقتدا و فرمانده خود بروم.این مهم حتی در رویاهایم نیز نمی گنجید.روز یکشنبه که مصادف به اعزام به تهران و دیدار با امام بود ، تعدادی از خلبانان برای اعزام ماموریت به ماموریت پایگاه بوشهر انتخاب می شدند.من که تازه از بوشهر برگشته بودم و از طرفی جزء نفرات دیدار کننده هم بودم ، اصلا انتظار اعزام مجدد به بوشهر را نداشتم ولی از طرف عملیات پایگاه به من ابلاغ شد که برنامه تغییر کرده و شما باید به بوشهر بروید.

به هر حال روز دوشنبه 19 بهمن ماه به سوی محل ماموریت راهی شدم.به طور معمول به محض ورود به بوشهر توسط رئیس گروه اعزامی توجیه شدیم.اما صحبت های این بار او با دفعات گذشته تفاوت بسیار داشت و از نحوه گفتار او مشخص می شد که اوضاع منطقه غیر عادی است و احتمال درگیری نیز زیاد است.از برنامه های توجیهی دریافتم که تصمیم گرفته شده تا از تردد کشتی های نفتکش پشتیبانی شود.

مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .

[font]دو فروند F-14A نیروی هوایی ایران با رنگ استتار جدید[/font]

روز سه شنبه 20 بهمن ماه 1366 در مراسمی که به مناسبت تولد حضرت زهرا (س) ترتیب دادیم به دخت گرامی حضرت رسول اکرم (ص) متوسل شده و آرزوی طول عمر برای امام امت نمودیم.بعد از مراسم دعا و نیایش صبح زود به گردان پروازی آمدیم و پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید ، طبق روال کاری ، هواپیماهای آماده را به دقت بازدید کرده و تحویل گرفتیم.نمی دانم چرا آن روز دل شوره عجیبی داشتم و حس می کردم برایم اتفاق مهمی خواهد افتاد.

تقریبا ساعت 19:30 دقیقه بود که صدای زنگ آلرت افکارم را گسست.ما به سرعت کارهای مربوط به پرواز را انجام داده و بعد از چند دقیقه خود را در آسمان بی انتها غوطه ور یافتیم.به محض بلند شدن ، رادار سمت ، ارتفاع و فرکانس روز را به ما داده و ما را به منطقه ایستایی مورد نظر هدایت کرد.بعد از گذشت چند دقیقه مرکز رادار به ما سمت جنوب را داده و خواست که این سمت را به وسیله رادار هواپیما جستجو کنیم.من به آن سمت گشته و بعد از دقت زیاد شش هدف مشخص را روی صفحه رادار یافتم و مختصات آن را به رادار زمینی دادم و رادار زمینی نیز متخاصم بودن آن ها را تایید کرد.اولین کار ما گرفتن حداقل ارتفاع و حداکثر سرعت بود.بعد به طرح ریزی چگونگی شلیک موشک راداری پرداختم.من که هنوز مدتی از دوران آموزشی ام توسط استاد خلبانان مجرب هواپیمای اف - 14 نمی گذشت و تمام آموخته هایم را خوب به یاد داشتم ، سریعا شروع به محاسبه پارامترهای درگیری نموده و نحوه قرار گرفتن در موقعیت مناسب را به کابین جلو پیشنهاد دادم.سپس قفل کردن رادار بر روی هدف سمت چپ را شروع نمودم که به علت عمل ضد الکترونیک هواپیمای دشمن ، قفل راداری شکست.من بلافاصله روی هدف سمت راست قفل کردم که آن نیز شکست و پی بردم و پی بردم که هواپیمای دشمن مجهز به وسایل جنگ الکترونیک می باشد.لذا دوباره روی یکی یکی از آن ها قفل کردم که این بار با استفاده از وسایل و روش های ویژه جنگ الکترونیک ، هدف به صورت قفل شده باقی ماند.از رادار تایید انهدام آن ها را سوال کردم که رادار تایید کرده و من با با توجه به فاصله هدف ، موشک راداری برد متوسط AIM-7 اسپارو را انتخاب کردم و اولین موشک خود را در حدود 5/5 مایلی هدف پرتاب کردم و لحظاتی بعد نشانه انهدام هدف را طریق رادار هواپیما مشاهده نمودم.

هنوز از هواپیمای اولی خلاص نشده بودیم که خلبان کابین جلوی هواپیما ، مرا متوجه یک هدف در موقعیت 30 درجه به راست کرده و من نیز متوجه یکی دیگر از هواپیماهای دشمن در 30 درجه به چپ گردیدم و آن ها با مشاهده وضعیتی که برای هواپیمای جلویی آن ها اتفاق افتاده بود ، به سرعت ارتفاع خود را کم کرده و به شدت به سمت راست گردش نمودند ، ما نیز در مقابلشان به سمت چپ گردش کردیم.در همین لحظات هواپیمای سمت راستی ما به طرز ناشیانه ای جهت گردشش را عوض کرده و با این گردش احمقانه ما را به راحتی در پشت خود قرار داد.فاصله ما با هواپیمای دشمن آنقدر کم بود که به وضوح نوع آنها را میراژ F.1 با رنگ استتار آبی تشخیص دادم در همین اثنا خلبان کابین جلو گفت: موشک حرارتیمان رها نمی شود.من بلافاصله نگاهی به صفحه نشان دهنده خود کردم و گفتم: سوئیچ در موقعیت مناسب نیست.همین درنگ چند لحظه ای برای انتخاب مجدد موشک ، موجب شد که ما در بهترین فاصله برای پرتاب موشک قرار بگیریم.در این لحظات من برگشته و از سمت راست مواظب پشت سر خودمان بودم که از غافلگیر شدن احتمالی توسط هواپیماهای عراقی مصون بمانیم که متوجه عبور دود سفید رنگی از زیر بال سمت راست هواپیما شدم.به جلو که نگاه کردم دیدم خلبان کابین جلو موشک حرارتی را رها کرده و آن هم درست مانند خزنده ای که داخل لانه اش می شود ، به داخل موتور میراژ متخاصم رفته و آن را به تلی از آتش مبدل ساخت.

با اتمام این درگیری ، متوجه شدیم که به فاصله زیادی از مرز آبی کشورمان دور شده ایم و خطر کمبود بنزین ما را تهدید می کند.همزمان با گرفتن ارتفاع و آمدن روی خشکی و تماس با رادار ، با حالتی هیجان زده ، به جای ادامه صحبت با رادار فقط الله اکبر می گفتیم و بعد از چند دقیقه ، رادار خبر تایید انهدام دو فروند هواپیمای عراقی را به ما داد.

بعد از اتمام موفقیت آمیز عملیات و با استفاده از دستورالعمل های مربوطه ، سالم در پایگاه فرود آمدیم و مورد استقبال پر شور پرسنل گردان نگهداری و مسئولین پایگاه قرار گرفتیم.هنوز مدتی از نشستن ما بر روی باند نگذشته بود که دوباره صدای زنگ اسکرمبل به صدا درآمد و ما به سرعت به سمت هواپیمای آماده دویدیم و با تمسک به ائمه اطهار و یاری خواستن از خداوند منان در زمان بسیار کوتاهی خود را در پهنه آسمان نیلگون خلیج همیشه فارس یافتیم.

یک بار دیگر کارهای اولیه رهگیری را انجام دادم اما از هدف خبری نبود.ما با گردش در منطقه برای سرکشی به نفت کش ها که از موقعیت آن ها با خبر بودیم ، پرواز را ادامه دادیم ، من از فرصت استفاده کرده و شروع به بازدید مجدد رادار نمودم که گویی از غیب خبر رسید از وضعیت 9 درجه بیرون بیا و به سمت جنوب شرقی گردش کن.بدون فوت وقت همین کار را کردم.با وجود عدم انتظار هواپیماهای هدف در چنین موقعیتی ، چیزی در آنجا بود که رادار هواپیما آن را اطلاع می داد! موقعیت آن ها را به رادار زمینی دادم ، رادار هم دستور انهدام آن ها را صادر کرد.

مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .

[font]دو فروند F-14A متعلق به نیروی هوایی ایران مسلح به موشک های فینیکس ، اسپارو ، سجیل و سایدویندر[/font]

حدود 7 مایلی از خط سیر نفت کش ها بودم که ناگهان متوجه شدیم دو هواپیما در حال شرجه کردن روی آنها هستند ، به سرعت و با استفاده از پس سوز موتورها به سمت آن ها رفته و از ارتفاع خود کاستیم.آن ها نیز با مشاهده هواپیمای ما مخالف جهت هم چرخش کردند که به خیال خود ما را غافلگیر کنند.ما با آگاهی از نیت آن ها به طرف هواپیمای سمت راست رفتیم و چون از اضافه سرعت و شتاب خوبی برخوردار بودیم ، سریعا در برد پرتاب موشک حرارتی قرار گرفتیم.قبل از پرتاب موشک به خلبان کابین جلو گفتم: آن ها ما را بین خود قرار داده اند و شماره دو کاملا پشت سر ما می باشد ولی ادامه بده و هر وقت که گفتم سریع چرخش کن و سپس اولین موشک حرارتی را شلیک کردیم.هنوز موشک ما به هواپیمای عراقی نرسیده بود که دیدم میراژ شماره 2 خیلی به ما نزدیک شده و عنقریب است که مهیای شلیک باشد.لذا به خلبان جلو این موضوع را اطلاع دادم و او نیز به سمت چپ گردش نمود.

بعد از چند بار گردش های شدید و ناگهانی سمت چپ و راست و اطمینان از ناتوانی میراژ شماره 2 در هدف گیری ، دوباره به موقعیت اولیه برگشتیم ولی اثری از آن دو هواپیما نبود و تنها لاشه سوخته یکی از هواپیماهای عراقی را در آب یافتیم.به این ترتیب ما شاهد سوختن سومین فروند از هواپیماهای دشمن بعثی بودیم.این دو درگیری که در ظرف کمتر از نصف روز در منطقه خلیج فارس اتفاق افتاد ، آثار و پیامدهای ارزشمندی به دنبال داشت و اقتدار و توانایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به دنیا ثابت نمود ، به طوری که کلیه رسانه های خبری جهان را وادار به اذعان این مطلب نمود.

[font]بنپایه : ماهنامه صف - شماره 201[/font]

بلند اسمان جایگاه من است

2. Top | #2
    aroos
    برای انجام تشریفات عروسی، تالار، عکاسی، لباس عروس و آرایشگاه به لینک های زیر مراجعه کنید

عروس
    تالار عروسی و تالار پذیرایی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)