سلام میهمان گرامی برای استفاده از کلیه امکانات انجمن لطفا ثبت نام کنید جهت عضویت در انجمن اینجا کلیک کنید بعد از عضویت شما تمامی امکانات انجمن که در اختیار کاربران می باشد در اختیار شما قرار خواهد گرفت.همچنین اگر قبلا ثبت نام کردید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
خاطره ای از سرتیپ خلبان فضل الله جاویدنیا
انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی انتخاب رنگ تیره انتخاب رنگ زرد انتخاب رنگ بنفش
خوراک آر اس اس توییتر فیس بوک
آیا میدانید :
هواشناسی
آپلود سنتر
تعرفه تبلیغات
مترجم انلاین
لینکستان

از شما دوستان و علاقمندان به صنعت هوانوردی دعوت میشود در مطالب و نظرات انجمن شرکت کنید تابتوانیم سایتی اموزشی و پربار را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .
https://telegram.me/pilotairline
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: خاطره ای از سرتیپ خلبان فضل الله جاویدنیا

1. Top | #1

http://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gif

بلند اسمان جایگاه من است
    عنوان کاربر
    سرپرست سایت
    شماره عضویت
    1
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر ها
    7
    تشکر شده 7 بار در 5 ارسال.
    حالت من : Khoshhal
    نوشته های وبلاگ
    2

رتبه نمایشگاه

نبرد با میراژهای عراقی

بیشتر از یک سال از شروع جنگ تحمیلی می گذشت ، در طول این مدت ، همیشه برتری هوایی از آن نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود و ضربات جبران پاپذیری به نیروی هوایی عراق وارده شده بود به نحوی که امکان هرگونه ابتکار عمل از دشمن بعثی سلب گردیده بود.در خلال این مدت ، کشور عراق از سوی اکثر دول غربی و شرقی برای هواپیماهای MiG-23 به منظور هدف قرار دادن نفتکش های ایران که نفت صادراتی کشورمان را از جزیره خارک بارگیری می کردند ، و کشتی های تجاری که کالاهای اساسی مورد نیاز کشور را به بندر ماهشهر می آوردند ، در اختیار کشور عراق قرار می گرفت که با واکنش و حضور شبانه روزی هواپیماهای گشتی F-14 تامکت در خلیج فارس مواجه و بیش از 95 درصد ماموریت های آنان خنثی گردید.

بر همین اساس ، دولتمردان عراق دست به دامان کشور فرانسه شدند و دیری نپایید که تعداد قابل توجهی هواپیمای میراژ تحویل کشور عراق گردید.با ورود این هواپیما ، نیروی هوایی عراق جان تازه ای گرفت زیرا میراژها به آخرین فناوری جنگ الکترونیک و موشک های راداری و حرارتی مجهز بودند.

در روزهای نخست آذر ماه 1360 ، خلبانان عراقی موفق گردیدند با استفاده از هواپیماهای میراژ ، درد سر هایی را برای سه فروند از تامکت ها که در جنوب کشور مشغول گشت هوایی بودند ، بوجود آورند که خوشبختانه خلبانان از این ماجرا جان سالم به در بردند و خروج اضطراری نمودند.

بلافاصله از سوی سرلشگر شهید (سرهنگ آن زمان ) عباس بابایی جلسه ای با حضور همه خلبانان F-14 تشکیل شد و موضوع تهدید هواپیماهای میراژ مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.اگر می خواستیم از منطقه ایستایی عقب تر پرواز کنیم ، عراقی ها به خواسته های نامشروع خودشان رسیده بوند و این جرات به آنان داده می شد که بی پروا از هر نقطه ای وارد حریم هوایی کشور ما شوند و مقاصد شوم خود را به اجرا در آورند.اگر هم می خواستیم از منطقه ایستایی روزهای قبل جلوتر برویم ، با تهدید موشک های زمین به هوای سام دشمن که در مناطق اشغالی غرق کشور مستقر بودند مواجه می شدیم.هر کس در اندیشه چاره ای بود.جسله تا حدود ساعت 12 شب به طول انجامید و همگی بر این عقیده بودیم که نباید به دشمن میدان بیشتری داده شود.باید چاره ای اندیشیده می شد که بتوان هواپیماهای میراژ را مورد اصابت قرار داد.

مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .

[font]جاویدنیا در دوران آموزشی در ایالات متحده ؛ در پس زمینه یک فروند F-5B دیده می شود

برابر برنامه تنظیمی ، نخستین پرواز ، نیم ساعت قبل از طلوع آفتاب بود که من و شهید خورشیدی باید این پرواز را انجام می دادیم.در آن جلسه ، من به شهید بابایی پیشنهاد نمودم که اگر بتوانید هماهنگی لازم را به منظور لغو تمامی پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه اهواز و همچنین همه پروازهای برون مرزی که جهت انهدام هدف های مورد نظر در جنوب کشور عراق توسط شکاری بمب افکن های نیروی هوایی در ساعات اولیه صبح صورت می گیرد ، انجام دهند ، ما می توانیم در سکوت مطلق رادیویی ، خلبانان عراق را غافلگیر کنیم.ایشان و سایر خلبانان ، کاملا متوجه منظور من از این پیشنهاد شده بودند ؛ زیرا در آن زمان ، اکثر پروازهای پشتیبانی هوایی توسط هواپیماهای ترابری نیروی هوایی از آنجا انجام می شد و همچنین تمامی هواپیماهای شکاری - بمب افکن ما که پس از انجام ماموریت بمباران از خاک عراق وارد کشور می شدند ، ابتدا برای هواپیماهای F-14 یک هدف محسوب می شدند.همچنین هماهنگی های لازم جهت شناسایی هواپیماهای ترابری مستلزم مکالمات زیاد رادیویی و اتلاف وقت بود که این خود فرصتی مناسب را برای هواپیماهای میراژ فراهم می ساخت.

همان شب ، پیشنهاد من با مرحوم سرتیپ خلبان بهرام هوشیار ، معاونت عملیات وقت نهاجا در میان گذاشته شد و ایشان دستور لغو تمامی پروازهای شکاری بمب افکن را از پایگاه های جنوب و غرب کشور و پروازهای ترابری به فرودگاه اهواز را در ساعات اولیه صبح صادر و هماهنگی های لازم را با رادارهای خودی به منظور حفظ سکوت مطلق رادیویی به عمل آورد.

مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .

ساعت 5 بامداد روز چهارم آذر ماه 1360 ، مجددا طرح پروازی را با شهید خورشیدی مرور کردیم و راس ساعت 30 : 6 از باند پروازی پایگاه هشتم شکاری به پرواز در آمدیم.ضمن اوج گیری ، به ارتفاع حدود 20 هزار پا رسیدم و به سمت اهواز ادامه مسیر دادیم.

منطقه ایستایی ما شمال اهواز تا نزدیکی حمیدیه بود.البته عراقی ها در حوالی حمیدیه یک سکوی موشکی سام مستقر کرده بودند که خود تهدیدی انکار ناپذیر برای ما بود.طلوع خورشید در آن دقایق اولیه صبح برای ما یک مزیت بود زیرا ما را قادر می ساخت که سمت غراب را بهتر ببینیم و برای عراقی ها یک نکته منفی بود زیرا خورشید مستقیم در چشم آن ها بود و قادر به دیدن ما نبودند.

دقایقی از طلوع خورشید نگذشته بود که دو فروند هواپیمای میراژ از پایگاهی در نزدیکی شهر بصره به پرواز در آمدند و با ارتفاع 22 هزار پایی وارد منطقه ایستایی خود در حوالی اروند رود شدند.آنها توسط رادارهای زمینی خود از موقعیت ما آگاه بودند ، همانگونه که هیچ کدام از تحرکات آنان برای ما پوشیده نبود.

[font]فضل ا... جاویدنیا در کنار اولین تامکتی که رخت نیروی هوایی ایران را پوشید (6001-3)[/font]

برای این که بتوانند ما را مورد هدف قرار دهند ، باید فاصله ای کمتر از 20 مایل با ما داشته باشند.ما شاید می توانستیم در بیشتر از این مسافت هم اقدام به شلیک موشک نماییم ولی هر چقدر می توانستیم فاصله را کمتر از بیست مایل کنیم ، شانس بیشتری برای نابود کردن میراژها داشتیم ولی میراژها از حدود فاصله 20 مایلی ما به سمت داخل کشورشان گردش می کردند و ما نیز به دلیل وجود سکوی موشکی سام نمی توانستیم جلوتر برویم! باید کاری می کردیم تا انها بیشتر داخل کشور ما شوند.هر بار که به سمت یکدیگر پرواز می کردیم ، آنها جرات بیشتری پیدا می کردند و جلوتر می آمدند.در یکی از این نزدیک و دورشدن ها بود که تصمیم نهایی را گرفتم و در فاصله حدود 25 مایلی از آنها سکوت رادیویی را شکستم و به رادار زمینی اعلام نمودم برمی گردم.البته می دانستیم که همه مکالمات ما از طریق استراق سمع ، در همان لحظه ترجمه و به خلبانان میراژ اعلام می شد و آنها هم که در رادارهای خود متوجه تغییر سمت و گردش من شده بوند ، به حرکت خود به سمت شرق ادامه دادند.

در یک لحظه ، من هواپیما را وارونه نمودم و با مانوری بسیار شدید به سمت زمین رفتم و در ادامه گردش ، با مانوری دیگر شبیه به دایره مجددا ارتفاع گرفته و سر هواپیما را به سمت غرب قرار دادم.شهید خورشیدی که کمک خلبان بسیار ماهری بود ، بلافاصله رادار را روی آنان قفل نمود و ما در موقعیتی مناسب برای شلیک موشک قرار گرفتیم.یک تیر موشک دوربرد فینیکس به سمت آنها شلیک نمودم.

[font]یک فروند F-14A نیروی هوایی ایران در حال شلیک یک تیر موشک ATM-54A فینیکس (نمونه تمرینی)[/font]

هواپیماهای میراژ با کمک سامانه جنگ الکترونیک خود متوجه قفل شدن رادار ما و شلیک موشک به سمت خود شده بودند ولی چون من در ارتفاع پایین تری بودم ، نمی توانستند مرا پیدا کنند.بنابراین بی هدف و بدون اینکه روی ما قفل راداری انجام داده باشند ، دو تیر موشک حرارتی به طرفمان شلیک نمودند و چون سامانه های جنگ الکترونیک هواپیماهای ما قفل شدن رادار و یا شلیک موشکی را نشان نداده بودند ، من اطمینان داشتم موشک های شلیک شده دشمن - که خود شاهد شلیک آنها بودم - ، به من برخورد نخواهند کرد.چون موشک ما هنوز فعال نشده بود ، لذا نیاز به دریافت اطلاعات راداری از هواپیمای ما داشت.بر این اساس ، پرواز را به سمت هواپیماهای میراژ ادامه دادم تا این که برخورد موشک شلیک شده را به یکی از هواپیماهای میراژ و انفجار آن در آسمان شمال اهواز دیدم.بلافاصله مشاهده نمودم که قطعات موشک و هواپیمای منفجر شده به هواپیمای میراژ دوم نیز اصابت نمود که آن هم در حال سوختن به سمت عراق گردشی کرد ولی به دلیل وجود تهدیدات زمینی موشک سام ، قادر به تعقیب آن نبودیم.

خلبان هواپیمای منفجر شده موفق شد با استفاده از چتر نجات در شمال اهواز فرود آید و دقایقی بعد توسط بالگردهای خود به محل استقرار تیم هماهنگ کننده نیروی هوایی در فرودگاه اهواز که با چشم خود شاهد نبر هوایی ما بودند ، انتقال یافت.

یک هفته پیش از این ماجرا ، تلویزیون عراق فیلمی از هدف قرار گرفتن یک فروند هواپیمای F-4 فانتوم ایرانی نمایش داده بود که در آن ، خلبانان این فانتوم در همان محل سقوط ، به تلافی آن رفتار غیر انسانی ، برادران رزمنده ، پیش از رسیدن بالگرد نجات ، پای خلبان میراژ ساقط شده را شکسته بودند که پس از انتقال به تهران ، در بیمارستان نیروی هوایی (فجر کنونی) تحت درمان قرار گرفت.

[font]سرتیپ جاویدنیا در کنار دومین تامکت تحویلی به نیروی هوایی ایران (6002-3)[/font]

پس از بازجویی هایی که از این خلبان به عمل آمد ، تمامی نکات ریزی که ما می خواستیم در مورد هواپیماهای میراژ عراقی بدانیم ، به دست آمد و تا پایان جنگ ، دیگر هیچ یک از هواپیماهای عراقی ، حتی میراژها ، جرات و جسارت نزدیک شدن به مناطقی که تامکت در حریم آن مشغول گشت زنی بود را نداشتند.به گفته خلبانانی که بعدها به اسارت ما در آمدند ، به آنها دستور اکید در مورد عدم درگیری با هواپیماهای F-14 داده شده بود.

در تاریخ دوازدهم آذر ماه همان سال ، نیروی هوایی عراق 6 فروند هواپیمای میراژ را مامور شکار یک فروند F-14 تامکت نمود که در آن درگیری ، مجددا من و شهید خورشیدی شرکت داشتیم و توانستیم یک فروند از آن میراژها را ساقط کنیم و از مهلکه جان سالم به در ببریتم.لذا توسط فرمانده وقت پایگاه هشتم شکاری (شهید بابایی ) ، برای ما نشان لیاقت درجه یک درخواست گردید.

[font]نگارنده و بنپایه : محمد معما ، ماهنامه صنایع هوایی[/font]

[/FONT]
    بلند اسمان جایگاه من است

2. Top | #2
    aroos
    برای انجام تشریفات عروسی، تالار، عکاسی، لباس عروس و آرایشگاه به لینک های زیر مراجعه کنید

عروس
    تالار عروسی و تالار پذیرایی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)