سلام میهمان گرامی برای استفاده از کلیه امکانات انجمن لطفا ثبت نام کنید جهت عضویت در انجمن اینجا کلیک کنید بعد از عضویت شما تمامی امکانات انجمن که در اختیار کاربران می باشد در اختیار شما قرار خواهد گرفت.همچنین اگر قبلا ثبت نام کردید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
خاطره اي از سرتيپ خلبان شهرام رستمي
انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی انتخاب رنگ تیره انتخاب رنگ زرد انتخاب رنگ بنفش
خوراک آر اس اس توییتر فیس بوک
آیا میدانید :
هواشناسی
آپلود سنتر
تعرفه تبلیغات
مترجم انلاین
لینکستان

از شما دوستان و علاقمندان به صنعت هوانوردی دعوت میشود در مطالب و نظرات انجمن شرکت کنید تابتوانیم سایتی اموزشی و پربار را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .
https://telegram.me/pilotairline
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: خاطره اي از سرتيپ خلبان شهرام رستمي

1. Top | #1

http://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gifhttp://up.vbiran.ir/images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gif

بلند اسمان جایگاه من است
    عنوان کاربر
    سرپرست سایت
    شماره عضویت
    1
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر ها
    7
    تشکر شده 7 بار در 5 ارسال.
    حالت من : Khoshhal
    نوشته های وبلاگ
    2

رتبه نمایشگاه

خاطره اي از سرتيپ خلبان شهرام رستمي

تامكت در كمين فاكس بتداستان روزي كه براي نخستين بار يك فروند ميگ ٢۵ عراقي به آتش خشم خلبانان سرفراز تامكت ايراني گرفتار و سرنگون شد.اواخر سال 1361، مسئوليت فرماندهي يكي از پايگاه هاي هوايي - كه سهم عمده اي در حفاظت از آسمان ميهن اسلامي را داشت - به من سپرده شد. اين پايگاه، علاوه بر تامين پوشش هوايي مناطق مركزي و جنوب كشور، ماموريت حراست از پهنه نيلگون خليج فارس را نيز عهده دار بود. اسكورت كاروان كشتي هاي تجاري و نفتكش ها در مسير پايانه هاي نفتي و بنادر شمال غرب خليج فارس نيز از جمله مسئوليت هاي هواپيماهاي اف 14 اين پايگاه به شمار مي آمد.
    استفاده گسترده از ميگ 25 براي شناسايي
    دشمن براي شناسايي مناطق حساس و حياتي و شريان هاي اقتصادي، نياز به وسيله اي مطمئن داشت و اين نياز را به تازگي با بهره گيري از يكي از بهترين پديده هاي هواپيمايي استكبار شرق، يعني هواپيماي شكاري اكتشافي "ميگ25" تامين كرده بود. اين هواپيما به بهترين دوربين هاي عكاسي مجهز بود و مي توانست با پرواز در ارتفاعي بيشتر از 70 هزارپا و سرعتي معادل 5/2 برابر صوت، ماموريت شناسايي و عكاسي از نقاط حساس را به انجام رساند. نمونه ديگري از اين هواپيما، جهت بمباران ارتفاع بالا وسرعت زياد براي هدف هاي بزرگ نظير شهرها، آماده شده بود كه بعدها به شكل وسيعي، توسط دشمن عليه شهرهاي كشورمان مورد استفاده قرار گرفت.
    درآن زمان، امكانات پدافندي و پروازي به اندازه اي نبود كه بتواند از هجوم دشمن به وسيله اين نوع هواپيماها جلوگيري كند. اجبارا بايد چاره اي كارساز انديشيده مي شد. هر آن چه كه به فكر مسئولين نيروي هوايي مي رسيد، با دقت و وسواس، مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار مي گرفت. جلسات متعددي تشكيل شد تا با بحث در اين زمينه، راه كار مناسبي ارائه گردد.
    در همان روزها، يكي از خلبانان قديمي و با تجربه، در ماموريتي بر فراز خليج فارس، با يك فروند از هواپيماهاي ميگ 25 دشمن مواجه شده بود، ولي به دليل مناسب نبودن شرايط پروازي براي درگيري با دشمن، وضعيت مناسب و مطلوبي نداشته و امكان رهگيري هواپيماي مهاجم دشمن فراهم نشده بود. لزوم مشورت با خلبانان با تجربه و تحليل دقيق توانايي هاي هواپيماهاي شكاري و موشك هاي هوا به هواي آنها، شديدا احساس مي شد تا بتوانيم وظيفه اصلي خويش را انجام دهيم.
    بررسي ها براي هدف قرار دادن ميگ 25 شروع شد
    در يكي از جلسات، ابتدا مروري بر پروازهاي گذشته خودي و دشمن كرده امكانات طرفين را مورد سنجش قرار داديم و به اين نتيجه رسيديم كه براي رهگيري هواپيماي ميگ25 كه با سرعت و ارتفاع زياد پروازمي كند، روش موجود كارايي لازم را ندارد و مي بايست حتما شرايط خاصي را به وجود آوريم تا بتوانيم در زمان رهگيري، موفق به ديدن هدف و نگه داشتن آن روي اسكوپ رادار هواپيما و سپس پرتاب موشك بشويم. كليه شركت كنندگان در اين جلسه بر اين عقيده بودند كه موقعيت اوليه هواپيماي شكاري رهگير اف 14، از نظر سرعت، ارتفاع، سمت پرواز و منطقه ايستايي، از اهميت حياتي برخوردار است و انتخاب صحيح آنها باعث خواهد شد تا در هنگام درگيري كه اعشار ثانيه هم ارزشمند است، در انجام كارها عقب نباشيم. به همين دليل، تغييراتي در موقعيت منطقه ايستايي، سرعت و ارتفاع هواپيماي شكاري گشت هوايي داده شد و برنامه توجيهي روش رهگيري و هدف قرار دادن هواپيماي دشمن، براي كليه خلبانان پايگاه اجراشد. من كه خود مسئول پايگاه نيز بودم، تقريبا به اندازه بقيه خلبانان، در امور پروازها شركت مي كردم و اميد آن را داشتم كه درفرصتي مناسب، به مصاف اين سلاح قدرتمند دشمن بروم.
    براي گشت هوايي پرواز كرديم
    در روز 11 آذرماه 1361، يكي از ماموريت هاي گشت هوايي را در شمال غرب خليج فارس و در مجاورت جزيره خارك به عهده گرفتم. مثل هميشه پس از توجيه خلبان كابين عقب هواپيما و گرفتن آخرين اطلاعات پروازي، جهت انجام ماموريت روانه شديم. به ياد دارم خلبان كابين عقب كه آن روز با من پرواز مي كرد، بيش از چند ماهي نبود كه به پايگاه منتقل شده و آموزش هاي خود را روي هواپيماي اف 14، تازه به پايان رسانده بود. ما با انجام كارهاي اوليه و روشن كردن موتورها و وارسي كليه سيستم ها به سمت باند حركت كرده، به پرواز درآمديم. مطابق معمول، بعد از بلند شدن و وارد شدن به منطقه ايستايي، شروع به جست وجوي راداري توسط رادار هواپيما كرديم. رادار زميني نيز با ما در تماس بود و مطابق معمول به صورت هماهنگ با رادار زميني، پرواز را ادامه مي داديم و هواپيماي سوخت رسان هم در منطقه مشخصي آماده سوخت رساني به ما بود.
    آرزو داشتم كه با يك ميگ 25 عراقي برخورد كنم
    پس از حدود دو ساعت كه در منطقه بوديم و درست چند لحظه بعد از سوخت گيري و جداشدن از هواپيماي تانكر سوخت رسان، با خيالي راحت از اين كه در صورت درگيري، سوخت لازم را دارا هستيم، مجددا در منطقه ايستايي شروع به جست وجوي راداري كرديم. با خود مي گفتم: چقدر خوب است كه دراين شرايط ايده آل، با هواپيماي دشمن رو به رو شوم!
    از همان روزهاي اول فعاليت هواپيماهاي ميگ25 دشمن در سواحل و جزاير خليج فارس، كه مدت زماني طولاني هم از آن نمي گذشت، هميشه به اين فكر بودم و آرزو داشتم كه با آن روبه رو شوم و شايد متجاوز از ده ها بار شرايط رهگيري را در ذهنم به تصوير كشانده بودم. آن روز هم مثل هميشه با مروري بر چگونگي درگيري، در اين انديشه بودم كه با اين وضعيت جديد از نظر تاكتيك، نتيجه چه خواهد شد. ذهنم مشغول اين افكار بود كه ناگهان كنترلر رادار زميني اعلام كرد كه هواپيمايي با سرعت زياد و ارتفاع بالا، در حال ورود به منطقه است. طبق گزارش ايستگاه رادار، هواپيماي دشمن كه طبق مشخصات اعلام شده، از نوع ميگ25 بود، به سرعت به منطقه نزديك مي شد.
    به سرعت به ياد آموزشها افتادم
    به ياد آوردم در دوره آموزشي، با دستگاهي شبيه هواپيما "سيمولاتور" عينا كارهايي را كه حين پرواز مي توان انجام داد، با آن تمرين مي كرديم و شرايط و وضعيت هاي مختلفي را به صورت مجازي يا شبيه سازي انجام مي داديم. در يكي از آن تمرين ها، استاد پرواز كابين عقب، به من پيشنهاد كرد كه رهگيري يك هدف ارتفاع بالا و با سرعت زياد را انجام دهم و شرايط اين گونه پروازها را به وسيله كامپيوتر مخصوص در سيمولاتور برنامه ريزي كرد. آن وضعيت دقيقا به خاطرم آمد و به ياد آوردم كه چطور فاصله حدود 100 مايل، در زمان بسيار كوتاهي شايد در كم تر از 3 دقيقه سپري شد! در واقع، در چنين شرايطي، خلبان فقط لحظات كوتاهي را دراختيار دارد تا بتواند هدف را شناسايي و روي آن قفل كند و سپس به وسيله موشك، آن را ساقط كند. همه اين موارد، در عرض چند ثانيه، به صورت تصويري، از ذهنم گذشت.
    ميگ 25 را رهگيري و آماده شليك موشك بودم
    درحالي كه در ارتفاع 40000 پايي پرواز مي كردم مسافت بين دو هواپيما در مدت بسيار كوتاهي به حدود 70 مايل رسيد و من هنوز موفق به پيدا كردن هدف بر روي صفحه رادار هواپيما نشده بودم. زمان به سرعت مي گذشت اما سرانجام با تلاش و دقت زياد هدف را روي صفحه رادار ديدم. در آن لحظات آن قدر از نظر زمان در مضيقه بودم كه حتي با خلبان كابين عقب هم با عجله صحبت مي كردم. زمان به تندي مي گذشت و دو هواپيما با سرعتي باور نكردني، به هم نزديك مي شدند و تقريبا اميد به رهگيري را ضعيف مي ديدم. خلبان كابين عقب نيز با عجله مشغول تثبيت هدف در صفحه رادار بود كه متوجه شدم عمليات گرفتن هدف در رادار، كامل شده و فقط يك كار باقي مانده است، شليك موشك به سوي هواپيماي دشمن. در فاصله حدود چهل مايلي هدف، با توكل به خداوند بزرگ، به همكارم گفتم كه مي تواند موشك را شليك كند و او بلافاصله اين كار را كرد .
    موشك دوربرد، هواپيمايي عراقي را به تلي از آتش تبديل كرد
    با توجه به اعلام كامپيوتر هواپيما، تمام مراحل، شامل جداشدن موشك از هواپيما، روشن شدن موتور و اوج گيري آن در جلو هواپيما، با موفقيت همراه بود. موشك قدرتمند و دوربرد هواپيما، دل آسمان را شكافت و با چالاكي، به سمت هدف پيش رفت. در اين لحظه، ارتفاع ما حدود 45 هزار پا بود و با سرعتي معادل 5/1 برابر سرعت صوت در پرواز بوديم. بلافاصله سرعت هواپيما را كم كردم تا در صورت برخورد موشك به هدف، فاصله كافي از انفجار را حفظ كرده باشم.
    چند ثانيه بعد، دود سفيد رنگ ناشي از پرتاب موشك را در هوا و جلوي هواپيما ديدم و به سرعت، به كم كردن ارتفاع ادامه داده، به دقت به جست وجوي چشمي پرداختم. ناگهان نقطه سياهي را ديدم كه خط سفيد رنگي در پس آن بود و از روبه رو به ما نزديك مي شد. نقطه سياه، هواپيماي دشمن بود و خط سفيد، همان خط ابري بود كه هنگام پرواز هواپيماها در ارتفاع بالا به جا مي ماند. به همكارم هشدار دادم كه احتمال دارد متقابلا موشكي به طرف هواپيماي ما رها شده باشد، لذا با يك گردش سريع به راست، شروع به كاهش ارتفاع كردم. نقطه سياه و مسير سفيد رنگش هنوز به ما نزديك مي شد. تا حدود ده هزار پا ارتفاع هواپيما را كاهش دادم. به صفحه رادار نگاه كردم، همه علائم و نشانه ها، حاكي از كامل بودن برنامه رهگيري و تلاقي هدف به وسيله موشك بود و هنگامي كه سيستم "شمارشگر"، زمان پرواز موشك را به صفر رسانيد، علامت بزرگ مربوط به اصابت موشك به هدف، در وسط صفحه رادار درخشيدن گرفت. پس از لحظه اي، چشمم به آب هاي نيلگون خليج فارس افتاد كه روي آن پرواز مي كردم. كنترلر رادار زميني ما را صدا كرد و با خوشحالي تمام اعلام كرد كه ميگ25 عراقي سرنگون شده است. در دم، سر به سوي آسمان بلند كرده، از خداوند باري تعالي تشكركردم.
    منابع مختلف سقوط ميگ 25 را تاييد كردند
    بعدا منابع اطلاعاتي ديگري نيز سرنگوني هواپيماي مذكور را مورد تاييد قرار دادند. چند تن از خلبانان اسير عراقي هم از سقوط هواپيماي ميگ25 مطلع بودند كه از آن جمله، خلبان "سوخو-22" عراقي بود كه در تاريخ 22/12/61 اسير شد و اين مورد را همراه با ذكر اطلاعات تكميلي جالبي بيان داشت. در واقع اين حركت، كه جز لطف الهي چيز ديگري نبود، باعث شد كه پرواز هواپيماهاي ميگ25 عراقي در خليج فارس قطع شود. يكي از اسراي خلبان عراقي، بعدها اظهار كرد كه خلبان ميگ25 مذكور، همان كسي بوده كه هواپيماي حامل مرحوم "بن يحيي" ( وزير خارجه وقت الجزاير ) را كه در تاريخ 13/٢/61 براي ميانجي گري، عازم تهران بود، به هنگام ورود به فضاي جمهوري اسلامي ايران، در نوار مرزي ايران و تركيه هدف قرار داده و ساقط كرده بود.
    بلند اسمان جایگاه من است

2. Top | #2
    aroos
    برای انجام تشریفات عروسی، تالار، عکاسی، لباس عروس و آرایشگاه به لینک های زیر مراجعه کنید

عروس
    تالار عروسی و تالار پذیرایی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)